ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА 1.01.2021-31.05.2021
Дейност
Допустима дейност 1. Допълнително обучение по български език за децата, за които той не е майчин
3.Дейност : Групи за допълнително обучение по Български език и литература в ОУ „Св.Св. Кирил и Методий“ с. Добролево в община Борован
Описание - Интеграцията на децата от етнически малцинства е обект на целите и приоритетите в стратегията на училището . Процесът на интеграция чрез образование дава възможност на децата от различни етнически групи да получат необходимата подготовка, гарантираща им пълноценно участие и реализация. Основните проблеми, затрудняващи качественото образование, равноправната интеграция и развиването на културната идентичност на децата от етническите малцинства и по - специално от ромското са затруднена адаптация на децата; незадоволително усвояване на преподавания учебен материал поради недостатъчното владеене на българския език; нередовно посещение и непълноценно участие в учебно - възпитателния процес; ниска степен на грамотност и квалификация на родителите им. За отстраняване на проблемите са извършени следните дейности: допълнителна образователна подкрепа на децата за изравняване на стартовите им позиции с тези на останалите деца; консултации с учителите, при проблеми в усвояване на учебния материал; разяснителна работа за огромната роля на образованието за бъдещето на техните деца;
Начин на изпълнение- Формирани са 2 групи с 2- ма преподавателя.
Обхванати са ученици от І – VII клас от ОУ ”Св.св. Кирил и Методий” с.Добролево. Работи се с 35 деца и 25 родители , които помагат в осъществяването и реализирането на Проекта. В целевите групи се включиха и ученици застрашени от отпадане от училище.
В групите за допълнително обучение по Български език и литература с интерес се запознаха с теми от учебните програми и играха на различни игри-разпознаваха думи по характерни признаци, изпълняваха дидактически игри, както и игрословици от Националния образователен портал – е-обучение и Уча се..
През месец януари и февруари в групите за допълнително обучение по български език теоретичните и практически занятия по български език бяха свързани с граматически умения и навици.Морфемният строеж на думите,видовете думи,синтактичните основания за пунктуационната норма бяха овладени с игри,дидактически задачи и практически ситуации на езикова употреба и речеви казуси. По време на теоретичните занятия учениците прилагаха неусвоени знания от морфология и синтаксис,текстообразуване и признаци на текста.
Много от дейностите са част от учебните и извънучебни ситуации в сайтове .Една част от задачите са провокирани от езиковата практика на самите ученици,на средствата за масова информация,на техните родители.
През месец юли теоретичните и практически занятия по български език бяха свързани с прилагане на граматически умения и навици.Морфемният и словообразователния строеж на думите,връзките между лексикално и граматическо значение,особеностите на съгласуването и изключенията от някои правила бяха овладени с игри,дидактически задачи и практически ситуации на езикова употреба и речеви казуси.Най-интересни се оказват задачите с интерактивно съдържание По време на теоретичните занятия учениците прилагат неусвоени знания от стилистика, морфология и синтаксис, технология на устната реч и текстообразуване . Използват се материали от електронни помагала,а включихме се и в по-активно взаимодействие с игрови речеви ситуации в сайтовете- Как се пише, Правопис,Уча се и други.
Интересът на децата от малцинствата към посещаване на училище се приема като място за интересни и творчески занимания.
Повишава се езиковата култура на учениците от малцинствата, подобряват се и комуникативните им способности.
Резултат
–повишаване на потенциала и образователните резултати на 35 ученика със слаби образователни резултати
– Преодоляване на образователните дефицити на учениците, които срещат затруднения в подготовката си по задължителните дейности в училище и повишаване на мотивацията им за учене;
- С помощта на информационните и комуникационните технологии може много по-лесно да обясним на учениците си сложни части от учебния материал и да сме сигурни, че те са ги разбрали.
Продължителност на дейността (месеци)16
Стойност 23 060.00
Дейност
Допустима дейност 5. Подобряване на образователната среда в детски градини и училища, извън ромските махали в градовете, в които се обучават интегрирано деца и ученици от етническите малцинства
10.Дейност: Групи за занимание по интереси в ОУ „Св.Св.Кирил и Методий“ с. Добролево в община Борован
Описание - Сформиране на 2 групи по интереси
1.Клуб на артиста -20 ученици от 1 до 7 клас
С цел децата да се чувстват по-мотивирани и ангажирани към учебния процес в него трябва да бъдат добавени практически концепции и умения. С помощта на различните изкуства те усвояват и запомнят учебния материал по-добре, развиват практически и презентационни умения. Учениците –роми или българи са гражданите на утрешния ден, а той е изпълнен с технологии от всякакъв вид. За да бъдат подготвени на живота след училище, те трябва да умеят да ги използват.
Начинът да се постигне това е чрез клубовете по интереси , не само в часовете от учебната програма.
Начин на изпълнение - Проектът обхваща 40 ученици от начален и прогимназиален етап. Формирани 2 клуба с 2 преподавателя.
Традиция в училище стана отбелязването и честване на големи християнски и народни празници - вълнуващи срещи и докосване до българския фолклор, традиции и обичаи в името на духовните християнски и национални ценности и възпитанието на подрастващите, израз на благородството и силата на българския дух: „Никулден”, „Ден на християнското семейство“, „Коледуване и Бъдни вечер“, „Бабин ден”, „Баба Марта в детската градина”, „Лазаровен”, „Цветница“, „Великден“ и „Гергьовден“, „Да посрещнем пролетта“
С децата от клуба ,,Песенен фолклор и обичаи“ работихме по темата : Български и ромски фолклор . Изучаване на български и ромски народни танци,хора и обичаи . Интересът на децата беше много голям относно фолклора на ромите ..
Интересът на децата беше мотивиран от това, че всеки от тях постепенно придобива практически опит за работа в екип, развиват се индивидуалните способностите на всеки от тях. Запознават се с богатството и красотата на ромския и българския фолклор , разучават се песни и хора . Постепенно се формира индивидуалното развитие на способностите на децата, формира се чувство на гордост от принадлежността към определена етническа група и към българската нация.
С децата от Клуб на артиста заниманията са организирани по глобална тема „Приказки“
-Вълшебни и легендарни приказки- Запознават се с приказки, разказват, рисуват представата си за добро и зло, научават особеностите на вълшебните приказки, рисуват моменти от приказката.
Резултат :
Продължителност на дейността (месеци)16
Стойност 9 660.00